Zrób to sam: wymarzona huśtawka ogrodowa

O drewnianej huśtawce w dzieciństwie marzył prawie każdy z nas. To w końcu doskonałe miejsce do zabawy lub odpoczynku. Chociaż sklepowe modele kuszą wyszukanym designem, to często odstraszają zaporową ceną. Ogrodową huśtawkę możemy jednak wykonać samodzielnie w kilku prostych krokach.  

Cieszącą oko i wygodną bujankę jesteśmy w stanie zbudować w ciągu jednego dnia wraz z całą rodziną. Podczas pierwszego etapu prac zastanówmy się, jak ma wyglądać nasza wymarzona huśtawka. Przykładowe projekty znajdziemy co prawda w Internecie, ale warto wcielić w życie własny pomysł na jej konstrukcję. Wystarczy rozrysować plan na kartce papieru – to zdecydowanie ułatwi nam dalszą pracę.

Rodzime vs egzotyczne – jakie drewno wybrać?

Do budowy stelaża możemy użyć belek, natomiast siedzisko wykonać ze struganych desek i kantówek. Wszystkie potrzebne materiały dostaniemy bezpośrednio w tartaku lub w marketach budowlanych. Największe wyzwanie pojawia się podczas wyboru odpowiedniego rodzaju drewna. Do zbudowania domowej huśtawki możemy wykorzystać krajowy surowiec, jakim jest np. sosna lub świerk. Przykładem odpowiedniej relacji ceny do jakości będzie również modrzew syberyjski, odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne, który dzięki swojej wytrzymałości dobrze sprawdzi się w architekturze na zewnątrz.

Solidny łańcuch i parę gwoździ

Żeby ogrodowa huśtawka była bezpieczna, należy stworzyć stabilną i mocną konstrukcję, którą warto wkopać w ziemię lub jeżeli mamy taką możliwość – wbetonować. Do zbudowania stelażu przyda się nam wiertarka ze specjalnymi wiertłami do drewna, które nie uszkodzą jego powierzchni i ułatwią montaż. Belki na stelaż powinny być nacięte pod odpowiednim kątem, tak żeby bezpośrednio do siebie przylegały. W ten sposób całe mocowanie będzie solidniejsze. Siedzisko wieszamy na przymocowanych hakach i violà – nasza wisząca kanapa jest prawie gotowa. Pamiętamy jednak, aby wszystkie elementy łączące były wykonane ze stali nierdzewnej. Dzięki temu będą zarówno wyglądały dobrze pomimo upływu lat, jak i zapewniały bezpieczeństwo całej konstrukcji.

Zabezpiecz na lata i nadaj wyjątkowy charakter

Chcąc cieszyć się pięknym wyglądem samodzielnie zrobionej huśtawki ogrodowej, musimy prawidłowo zabezpieczyć ją przed działaniem czynników atmosferycznych, wody i promieni UV. Konserwację i ozdobę ogrodowego drewna zapewni np. Satin Finish marki Bondex. Lakierobejca tworzy na strukturze drewna trwałą powłokę o satynowym wykończeniu. Jest to praktyczne rozwiązanie, które doda huśtawce eleganckiego szyku. Rekomendowany produkt zapewnia aż do 8 lat ochrony drewna. To duża wygoda dla użytkowników, którzy nie muszą rokrocznie odnawiać drewnianych powierzchni. Co więcej, powłoka nie łuszczy się i nie pęka oraz jest wysoce odporna na działania mechaniczne i grzyby pleśniowe. Satin Finish dostępna jest w aż 12 kolorach, co umożliwi nadanie ogrodowej huśtawce takiej barwy – jaką lubimy.

Przed użyciem wstrząśnij

Zanim przystąpimy do pokrycia drewna pierwszą warstwą, należy je starannie oczyścić, usuwając stare powłoki i nierówności. Następnie wystarczy przetrzeć każdy element, by pozbyć się nadmiaru pyłu. Lakierobejcę należy starannie wymieszać w puszce i aplikować pędzlem lub pistoletem natryskowym. W przypadku wyboru jasnego koloru połóżmy 3 warstwy preparatu, żeby zapewnić wysoką siłę krycia.

Bondex Satin Finish

Wysokiej jakości lakierobejca przeznaczona do konserwacji i zdobienia wszelkich konstrukcji i elementów drewnianych na zewnątrz. Zapewnia doskonałą ochronę powłoki przed grzybami, pleśnią, promieniami UV i wodą.

  • Maksymalna ochrona przed promieniami UV i wodą
  • Trwała, elastyczna powłoka o eleganckim, satynowym połysku
Bondex Satin Finish