Ławka z drewna – jak o nią dbać, by była piękna i trwała?

W ciepłe dni spędzanie czasu w ogrodzie staje się odskocznią od codziennych obowiązków, wielkomiejskiego pośpiechu i doskwierającego upału. Weekendowy wypoczynek w gronie rodziny, apetyczny zapach grillowanych przysmaków czy celebracja popołudniowej kawy na drewnianej ławeczce jest zwieńczeniem wielomiesięcznego wysiłku włożonego w pielęgnację przydomowego ogródka lub działki. Aby ławka służyła nam przez lata i nieustannie zachwycała swoim naturalnym wyglądem, trzeba ją dobrze zabezpieczyć. Dowiedz się, jak w prosty sposób konserwować drewniany mebel w ogrodzie.

Drewno, zwłaszcza to wyeksponowane na świeżym powietrzu, narażone jest na działanie wielu negatywnych czynników. Drewnianej ławce, stojącej przez wiele miesięcy w ogrodzie, zagrażają ostre słońce, znaczące różnice temperatur, wilgoć, a nawet grzyby czy insekty. Stąd też ważny jest wybór środka, który zagwarantuje skuteczną ochronę oraz zapewni efekt wykończenia z pięknym rysunkiem drewna. 

Odpowiedni środek do ochrony drewna to połowa sukcesu

Na sklepowych półkach znajdziemy wiele różnych produktów do zabezpieczenia i pielęgnacji drewna. Najbardziej popularne są lakierobejce, impregnaty i lakiery. Każdy z nich ma inne właściwości i pozwala uzyskać charakterystyczny efekt dekoracyjny. Jeśli zależy nam nie tylko na skutecznej ochronie drewna, ale również na zachowaniu jego naturalnego piękna i wyeksponowaniu struktury słojów, warto zdecydować się na olej. Olejowanie jest jedną z najstarszych metod dbania o drewno, niosącą ze sobą wiele korzyści.

Godnym polecenia jest Olej Pogodoodporny marki Bondex, który gwarantuje do 4 lat ochrony drewna. Jest bogaty w środki hydrofobowe, co pozwala na trwałe zabezpieczenie drewna przed wodą i wilgocią. Dzięki zastosowaniu unikatowej receptury produkt redukuje wnikanie wody w głąb drewna aż o 70%. Gwarancją skutecznej ochrony jest występowanie trwałego efektu perlenia na pokrytej preparatem powierzchni. Olej głęboko wnika w drewno, zabezpieczając je od wewnątrz przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak deszcz czy śnieg. Dodatkowo powłoka jest odporna na grzyby pleśniowe i glony, a co najważniejsze, jest jedynym olejem w wersji bezbarwnej na rynku, gwarantującym ochronę przed promieniami UV. Powłoka nie łuszczy się ani nie pęka, a dodatkowo jest plamoodporna, dzięki czemu możemy się cieszyć naszym pięknym meblem ogrodowym przez długi czas.


Jak dokonać renowacji ławki ogrodowej?

Proces zabezpieczenia drewnianej powierzchni olejem jest bardzo prosty i bez trudu można go przeprowadzić samodzielnie. Nie trzeba posiadać ani specjalnej wiedzy i umiejętności, ani żadnego profesjonalnego sprzętu. Zanim jednak przystąpimy do samodzielnego olejowania, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Na początku musimy odpowiednio przygotować podłoże, aby olej równomiernie wybarwił drewno i uwydatnił jego rysunek. Dla uzyskania lepszej ochrony, surowe drewno warto zagruntować preparatem Bondex Wood Preserver. Natomiast jeśli chcemy olejować powierzchnię wcześniej malowaną czy lakierowaną, koniecznie musimy usunąć stare powłoki.
 
Podłoże, które chcemy pomalować, musi być suche, czyste i zdrowe – bez śladów pleśni czy sinizny. Przed aplikacją oleju trzeba zmatowić powierzchnię papierem ściernym, dzięki temu pory otworzą się i olej łatwiej wniknie w strukturę drewna. Następnie za pomocą zwilżonej, miękkiej ściereczki usuwamy pył i zanieczyszczenia. Kolejnym krokiem jest olejowanie. Nakładamy 2-3 cienkie warstwy wzdłuż usłojenia za pomocą pędzla z miękkiego, sztucznego włosia lub wałka. Nie ma konieczności wcierania preparatu gąbką i usuwania jego nadmiaru szmatką, jak bywa to w przypadku innych olejów do drewna. Należy pamiętać, że przed każdą kolejną aplikacją powinniśmy odczekać ok. 2 godzin. Gładkie powierzchnie tuż przed nałożeniem ostatniej warstwy trzeba ponownie delikatnie zmatowić papierem ściernym i odpylić, aby uzyskać lepszy efekt dekoracyjny. Temperatura na zewnątrz w trakcie malowania i schnięcia powinna wynosić od 15°C do 25°C, natomiast wilgotność drewna nie może przekroczyć 18%.

Pamiętajmy, aby raz w roku – najlepiej przed rozpoczęciem sezonu – przeprowadzić renowację ławki. Pozwoli to subtelnie odświeżyć jej wygląd i wzmocnić efekt pierwszego olejowania. Tylko odpowiednio zabezpieczone drewno odwdzięczy się nam nienagannym pięknem i wyjątkową trwałością.

Bondex Olej Pogodoodporny

Olej przeznaczony do zabezpieczania tarasów drewnianych oraz mebli ogrodowych. Jest bogaty w środki hydrofobowe, co pozwala na trwałe zabezpieczenie drewna przed wodą.

 • WATER REPELLENT TECHNOLOGY – redukuje wnikanie wody w głąb drewna aż o 70%
 • Powłoka odpychająca wodę - trwały efekt perlenia, nawet jeśli powłoka jest narażona na działanie promieni UV
 • Skuteczna ochrona przed deszczem, śniegiem i promieniowaniem UV (drewno nie szarzeje, również wersja bezbarwna)
 • Powłoka odporna na grzyby pleśniowe i glony
 • Wysoka odporność na ścieranie
 • Plamoodporny
 • Szybkoschnący (możliwość nałożenia nawet 3 warstw w ciągu 24h)
 • Nie łuszczy się i nie pęka
 • Zachowuje naturalny wygląd drewna
 • Głęboko wnika w drewno i wzmacnia jego strukturę
 • Łatwa aplikacja
 • Do 4 lat ochrony
Bondex Olej Pogodoodporny