Impregnat, lakierobejca czy olej – jak i czym zabezpieczyć drewno?

Żeby drewno pięknie wyglądało przez lata, musi być odporne na działanie zmiennych czynników zewnętrznych. Na sklepowych półkach jest dostępnych wiele specjalistycznych preparatów do jego ochrony i pielęgnacji. Na który środek się zdecydować? Wybór jest uzależniony przede wszystkim od gatunku drewna, z którego wykonany jest element, oraz jego późniejszego przeznaczenia.

Odpowiednia impregnacja to podstawa do dalszych prac
Ważnym produktem do konserwacji drewna budowlanego oraz rekreacyjnego jest dobrej jakości impregnat, który tworzy na powierzchni bazę służącą do nakładania pozostałych środków zabezpieczających. Jego głównym zadaniem jest ochrona przed wnikaniem szkodników. Biobójczy Wood Preserver marki Bondex chroni drewniane elementy przed rozwojem szkodliwych grzybów powodujących siniznę. Dzięki specjalistycznemu składowi preparat głęboko wnika w drewno, regulując poziom jego wilgotności. Zapewnia także odporność na działanie ekstremalnych warunków atmosferycznych. Impregnat nadaje się do zabezpieczania zarówno drewna miękkiego, iglastego (świerk, sosna, modrzew) oraz twardego, liściastego (buk, dąb, brzoza). Doskonale sprawdzi się np. przy impregnacji pergoli, drewnianych huśtawek czy paneli lamelowych. Należy nakładać go pędzlem w 2-3 warstwach. Impregnat jest bezbarwny, co wyeksponuje naturalny charakter drewna.

Lakierobejca do zadań specjalnych

Lakierobejca to nowoczesny produkt łączący w sobie właściwości bejcy i lakieru, który zabezpiecza drewno z podwójną siłą. Preparat najczęściej tworzy satynowe lub półmatowe wykończenie, zapewniając elegancki efekt wykończenia meblom ogrodowym, drewnianym altankom czy drzwiom. Lakierobejca Pogodoodporna marki Bondex stworzona na bazie unikatowych żywic akrylowych, skutecznie zabezpiecza drewno przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jest odporna na deszcz już po 30 minutach od nałożenia, dzięki czemu przed aplikacją nie musimy martwić się niesprzyjającą pogodą – deszcz nie pokrzyżuje już naszych planów. Lakierobejca sprawdzi się przy zabezpieczaniu miękkich, jak i twardych gatunków drewna krajowego. Pamiętajmy, aby podczas lakierowania prowadzić pędzel zgodnie z usłojeniem drewna.

Naturalny wygląd drewna dzięki olejowaniu

Podstawowym zadaniem oleju jest zabezpieczanie drewna przed dostaniem się wody w głąb. Oleje zawierają środki hydrofobowe wnikające w strukturę drewna i wzmacniające deskę od wewnątrz i zewnątrz. Dzięki temu odpychają cząsteczki wody, tworząc powłokę odporną na deszcz, śnieg, promieniowanie UV, ale także grzyby pleśniowe i glony. Oleje stosuje się głównie na tarasy i meble ogrodowe. Nowy, bezbarwny Bondex Olej Pogodoodporny podkreśli naturalne piękno drewnianych elementów, zapewniając przy tym matowe wykończenie. Można go stosować na twarde gatunki drewna, ale także te egzotyczne (np. modrzew syberyjski). Gwarantuje do 4 lat ochrony drewna, pod warunkiem zastosowania się do zaleceń producenta odnośnie przygotowania podłoża oraz warunków aplikacji.  Przy czym zaleca się przeprowadzenie małej renowacji raz w sezonie poprzez nałożenie 1-2 warstw oleju w celu przedłużenia żywotności drewna i zapewnienia trwałego efektu dekoracyjnego.

Niezależnie od użytych produktów do ochrony i pielęgnacji drewna trzeba podłoże najpierw odpowiednio przygotować. Wyrównanie powierzchni, uzupełnienie ubytków oraz pozbycie się pozostałości po wcześniejszych zabiegach to obowiązkowe prace przed przystąpieniem do następnych kroków. W ten sposób przygotowane drewno będzie nam odpłacało pięknym wyglądem przez długie lata.

Bondex Wood Preserver NT

Bezbarwny impregnat do ochrony drewna na bazie wody, do zastosowania powszechnego, jak i przemysłowego, do drewna znajdującego się na wolnym powietrzu, do ochrony przed sinizną, podstawczakami powodującymi głęboki rozkład drewna oraz owadami - technicznymi szkodnikami drewna.

  • W pełni zabezpiecza drewno przed rozwojem grzybów powodujących siniznę i rozkład drewna
  • Chroni drewno przed owadami - technicznymi szkodnikami drewna
  • Nie tworzy powłoki, wnika w drewno wzmacniając jego strukturę
  • Reguluje chłonność drewna
  • Zwiększa przyczepność i wydajność wyrobów nawierzchniowych
Bondex Wood Preserver NT